Kik vagyunk?
A Voszkeberán Énekkar örmény és grúz egyházzene előadására létrejött együttes. Nevét Aranyszájú Szt. Jánosról kapta, aki jelentős szerepet játszott a bizánci liturgia, és közvetve az örmény liturgia fejlődésében, és akit a legtöbb régi egyház szentként ünnepel. Az Aranyszájú név örményül így hangzik: Voszkeberán, grúzul pedig: Okropiri.
Az együttest Zsigmond Benedek alapította 2004-ben, aki egyben a kórus művészeti vezetője. A fellépéseken leggyakrabban Nagy Ákos vezényel. A tagok között vannak profi egyházzenészek és lelkes közreműködők egyaránt.
Rövid történet
Örmény rítusú közösségek a 17. századtól vannak jelen folyamatosan Magyarországon. Ezek az örmény katolikus plébániák Erdélyben vannak, ám egyet Budapesten is találunk (jelenleg: lelkészség). Az Örmény Apostoli egyház 2000 óta működik hazánkban, Örmény Apostoli Ortodox Egyház néven. Vezetője Barszeg Pilávcsján atya.
Az Örmény Apostoli Egyház 2000 óta rendszeresen tart örmény szertartású Szent Áldozatot (misét) Budapesten, 2000-2006 között minden jelentős ünnepen, kb. havonta egyszer, azóta ritkábban. A szertartásokat a Belvárosi templomban tartották, ahol Osztie Zoltán plébános úr nagy szeretettel látta az örmény közösséget.
Barszeg Pilávcsján atya 2004-ben felkérte Zsigmond Benedek armenológust (örménykutatót), hogy énekes szolgálattal közreműködjön a szertartásokon. Erre válaszul született meg a Voszkeberán Énekkar, amelyet Zsigmond Benedek egyházzenész ismerőseiből és más barátaiból verbuvált.
A kórus eleinte az Örmény Apostoli Ortodox Egyház szertartásain biztosította az énekes szolgálatot, rendszeresen 2004-2009 között. 2006-ban kapott először felkérést, hogy a Budapesti Örmény Katolikus Lelkészség szentmiséjén is énekeljen, 2007-2010 között többször szolgált itt is, illetve később alkalmanként.
2005 óta koncerteken is előadja az örmény és grúz egyházzenét. Fontosabb fellépései: a Szépművészeti Múzeum kopt kiállításának megnyitója 2005-ben, a Bárdos Lajos Zenei Hetek egyházzenei alkalmai, valamint nemzetiségi gálák és fesztiválok. 2008-ban a Katolikus Rádió felvételt készített egy koncertről. 2010 óta a kórus csak ritkán lép fel.
Jelentőség
1. A Voszkeberán Énekkar az az együttes, amely Makar Jekmálján többszólamú misefeldolgozását és Komitász többszólamú halotti liturgiáját bemutatta és meghonosította a magyar gyakorlatban, Zsigmond Benedek örményországi kutatásai alapján előadva.
2. A grúz egyházi polifóniát (a gelati iskola szerint) szintén a Voszkeberán Énekkar tárta először a magyar közönség elé.
3. A kórus két hazai vallási közösséget, az Örmény Apostoli Ortodox Egyházat és a Budapesti Örmény Katolikus Lelkészséget szolgálta évekig, biztosítva a Szent Áldozat (mise) méltó ünneplését.
4. Az örmény népirtás 100. évfordulóján, 2015-ben hosszú évtizedek után először látogatott Magyarországra örmény katolikus pátriárka. XIX. Nerszész Péter pátriárka a budapesti Szent István Bazilikában mutatta be az örmény katolikus Szent Áldozatot Erdő Péter bíboros prezideálásával. A szertartás énekes szolgálatára több kórus állt össze: Budapesti Kórus, Imperatrix Kórus, az örmény liturgiában tapasztalt magot a Voszkeberán Énekkar képezte.
Egykori tagok (a teljesség igénye nélkül)
Cora Ildikó, Fischer Edina, Gödölle Gáspár, Halmi Krisztina, Heim László, Hende Fanni, Honinger László, Istvánfalvy András, Iványi Gábor, Iványi Júlia, Kurucz Emese, Leskó Zoltán, Mátlé Éva, Nagy Ákos (karnagy), Nagy Balázs, Nényei Sára, Nikischer Zsuzsa, Pálmai Árpád, Papp Melinda, Pócs Miklós, Puskás Katalin (kórusszervező), Radics Zsuzsa, Sárkány Júlia, Szabó Zsuzsa, Szaszovszky Ágnes, Tóth Etelka, Várföldi László, Vigassy Csaba, Vincze Kata, Vörös Boglárka, Zsigmond Benedek (művészeti vezető).
Néhány alkalommal velünk énekelt: Dénes Mónika, Horváth Márton Levente, Kocsis Csaba, Zsigmond Balassa
Akik az alapító mentorai voltak
- Zsigmond Balassa — egyházzenész, karmester, Zsigmond Benedek apja
- ifj. Sapszon Ferenc — Liszt-díjas karnagy, az egykori Kosciuszkó Tádé utcai Általános Iskola (Kosci) énektanára és karvezetője, majd a Kodály Zoltán Magyar Kórusiskola alapítója és vezetője; Zsigmond Benedek énektanára a Kosciban és karvezetője a Cantate Vegyeskarban
- Szendrei Janka — egyházzenész, karnagy, a Schola Hungarica egyik vezetője, az Alsókrisztinavárosi templom szkólájának egykori vezetője, akinek Zsigmond Benedek és több kórustag köszönheti a hivatását
- Béres György — gregoriántudós és karnagy, Zsigmond Benedek gregoriántanára
- Guzsik Tamás — a bizánci és örmény építészet kutatója, örmény kántor, akinek kórusában Zsigmond Benedek tanulta az örmény liturgikus éneket
- Aram Kerovpján — az Agön örmény egyházi kórus alapítója és vezetője
Akiknek sokat köszönhetünk
- Barszeg Pilávcsján atya — az Örmény Apostoli Ortodox Egyház magyarországi lelkipásztora
- Kempelen Tünde — a Bárdos Lajos Zenei Hetek fesztiválsorozat szervezője
- Leszkovszky Pál atya — a Budapesti Örmény Katolikus Lelkészség egykori apostoli kormányzója
- Fülöp Ákos atya — a Budapesti Örmény Katolikus Lelkészség apostoli kormányzója
- Keve Mária — a VIII. ker. Örmény Kisebbségi Önkormánzat képviselője
- Zakariás Dirán — a Budapesti Örmény Katolikus Lelkészség egykori gondnoka
- dr. Issekutz Sarolta — az Erdélyi Örmény Gyökerek Kulturális Egyesület alapítója és évtizedekig elnöke
- Füleki Balázs — a XIII. ker. Örmény Kisebbségi Önkormányzat egykori elnöke